Borelioza, zwana również chorobą z Lyme
Borelioza jest spowodowana zarażeniem wywołanym przez bakterie borelii przenoszone najczęściej przez kleszcze, ale także inne owady, takie jak muszki czy komary. Podaje się, że obecnie co drugi kleszcz może być nosicielem borelii.
Borelioza jest chorobą wielosystemową, która atakuje wszystkie rodzaje tkanek i wszystkie organy ludzkiego ciała. U jednych ma przebieg łagodny, a u innych bywa wyniszczająca - w najcięższym stadium może doprowadzić do unieruchomienia pacjenta na wózku inwalidzkim lub spowodować poważną chorobę psychiczną.
Objawy
Typowym objawem po ukąszeniu przez kleszcza jest tzw. rumień – kolista czerwona plama z jaśniejszym lub ciemniejszym centrum lub kilku rozgałęzieniami w środku o innym kolorze. To widomy znak boreliozy. Niestety nie u wszystkich się pojawia i nie zawsze jest zauważony. Objawów występujących w następstwie zarażenia boreliozą jest wiele i są bardzo różnorodne. Oto część z nich:
- niewyjaśnione gorączki, poty, dreszcze lub uderzenia gorąca,
- zmęczenie, osłabienie,
- bóle mięśni prowadzące z czasem do problemów z poruszaniem się,
- kurcze lub drgania mięśni – mimo odpowiedniego poziomu magnezu i potasu,
- mrowienie, drętwienie, pieczenie, uczucie kłucia, bóle piersi i żeber,
- obrzęk lub ból stawów, gardła, jąder lub miednicy,
- sztywność karku (trzeszczenie stawów),
- zaburzenia jelitowe (zaparcia lub biegunki),
- nadwrażliwość układu moczowego,
- dysfunkcje seksualne,
- problemy ze snem,
- ból skóry głowy,
- ok 10% zarażonych ma kołatanie serca, krótkotrwałe przerwy lub arytmie,
- zapalenie spojówek,
- zaburzenia wzroku, pogarsza się widzenie, a czasem zdarza się widzenie podwójne,
- bóle oczu,
- bóle głowy,
- zawroty głowy ( 8 – 30% chorych),
- piski w uszach,
- niedowłady kończyn, w 21% przypadków zgłaszane są łagodniejsze postaci, a w 4% przypadków – ciężkie,
- częściową utratą orientacji, gubieniem się na ulicy, chodzeniem do niewłaściwych miejsc,
- pogorszenie pamięci krótkotrwałej, kłopoty z kojarzeniem,
- problemy z koncentracją i czytaniem oraz wysławianiem się,
- występowanie stanów lękowych (33% osób),
- depresja.
Na podstawie opisywanych dolegliwości część lekarzy poszukuje innych przyczyn, niż borelioza. Prowadzi to do postawienia niewłaściwej diagnozy i rozpoczęcia nieskutecznego leczenia.
Diagnostyka boreliozy
W przypadku podejrzenia boreliozy standardowo przeprowadza się testy próbek krwi badające obecność przeciwciał na ten rodzaj bakterii.Najczęściej zlecanym w naszym kraju jest test „Elisa”, który wg literatury ma niestety największy procent błędnych wskazań wynoszacy ok 55%! Niektórzy naukowcy wskazują że jest to nawet ponad 70%. Testem o większej dokładności jest Western Blot, ale i on zawodzi - jego wykrywalność to 60 do 70%.
Badanie boreliozy metodą biorezonansu
Obecność borelii można stwierdzić również metodą biorezonansu. Ta metoda diagnozuje obecność samych borelii a nie przeciwciał - jej dokładność wg wielu źródeł sięga 98%.
W naszym gabinecie oferujemy badanie metodą biorezonansu z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu 3D NLS o dobrej dokładności.
Podczas badania można też wykryć inne gatunki bakterii. Często zarażeniu bakterią borelii towarzyszą tzw. koinfekcje – do krwi dostają się również inne bakterie - takie jak Mykoplazma - niemożliwa do usunięcia przez antybiotyki (stwierdzana u 70% zarażonych), Chlamydia, Anaplazma, Babeszjoza, Bartonella, Toksoplazma, Yersinia i kilka innych. Farmakologiczne leczenie boreliozy nie leczy automatycznie z koinfekcji.
Test objawów boreliozy
Terapia boreliozy polem elektromagnetycznym - generatorem plazmowym

Im szybciej rozpocznie się leczenie boreliozy, tym lepsze osiąga się efekty.
Leczenie boreliozy metodami konwencjonalnymi
Stosowane antybiotyki są najskuteczniejsze w krótkim okresie od zarażenia boreliami. Niestety nawet po 24 godzinach od dostania się do organizmu kolonie borelii mogą się otorbić tworząc tzw. biofilm, który chroni je w znacznym stopniu przed antybiotykami. Stwierdzono, że nawet 40% osób chorych na boreliozę ma krętki boreliozy utrzymujące się po kuracji antybiotykowej. W przypadku przewlekłej boreliozy stosuje się długotrwałe leczenie kompleksem antybiotyków, czasem do 6 a nawet 18 miesięcy. Pacjenci mogą mieć seronegatywne wyniki testów, lecz ciągle mieć w sobie żywe krętki mimo tak długotrwałego leczenia. Dzieje się tak ponieważ antybiotyki niszczą borelie kiedy bakteria się dzieli, gdy znajduje się w stanie uśpienia i nie przetwarza materii, nie absorbuje antybiotyków, więc żaden antybiotyk na nią nie zadziała bez względu na długość leczenia. Obniżenie odporności organizmu wystarczy by bakteria się uaktywniła. Należy mieć na uwadze fakt, że podczas lub po leczeniu boreliozy antybiotykami bardzo często pojawiają się inne, poważne problemy zdrowotne.
Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest w naszym gabinecie. Zapraszamy do kontaktu.