WYKRYWANIE BORELIOZY / DIAGNOSTYKA BORELIOZY
Należy pamietać, że diagnostyka w kierunku boreliozy powinna być wykonywana za każdym razem po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza. Jest to bardzo ważne, ponieważ im wcześniej wykryta zaostanie choroba tym większa szansa na wyleczenie.
W przypadku podejrzenia boreliozy standardowo przeprowadza się testy próbek krwi badające obecność przeciwciał na ten rodzaj bakterii.
ELISA
Najczęściej zlecanym w naszym kraju testem jest test „Elisa”, który wg literatury ma niestety największy procent błędnych wskazań wynoszacy ok 60%! Niektórzy naukowcy wskazują że jest to nawet ponad 70%! Test Elisa to najtańsze badanie diagnostyczne, jednak mało skuteczne.
WESTERN BLOT
Testem o większej dokładności jest Western Blot, wykrywa on konkretne przeciwciała - IgM oraz IgG, które są charakterystyczne dla boreliozy. Niestety ale i ten tezt zawodzi - jego wykrywalność to 60 do 70%. Wynik pozytywny testu oznacza boreliozę ale wynik ujemny jej nie wyklucza, ze względu na duże prawdopodobieństwo tzw. boreliozy seronegatywnej, czyli boreliozy, która jest niewidoczna dla układu odpornościowego, test ten może dawać wyniki negatywne mimo obecności borelli w organiźmie.
Test PCR
Kolejną metodą diagnozowania boreliozy jest test PCR. Jest on polcany do wykonania zaraz po podejrzeniu zakażenia boreliozą. Polega on na wykrywaniu obecności w DNA bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie boreliozy. Badanie to może być wykonywane już po kilkunastu godzinach od zakażenia, zanim nastąpi odpowiedź immunologiczna organizmu.Niestety i w tym przypadku również mogą być mylne wyniki, a wynika to z charakteru bakterii borreli. Im dłuższy czas od ukąszenia tym mniejsza szansa na otzrymanie poprawnych wyniki z badania PCR. Bakteria ma czas na przeniknięcie do innych tkanek i organów w tym momencie prawdopodobieństwo jej wykrycia zdecydowanie maleje - przestaje być widoczna dla testu, co owocuje wynikiem fałszywie ujemnym.
Istnieją również alternatywne metody wykrywania boreliozy, jedną z najciekawszych jest użycie biorezonansu.
Badanie boreliozy metodą biorezonansu
Obecność borelii można stwierdzić również metodą biorezonansu komórkowego. Ta metoda diagnozuje obecność samych borelii a nie przeciwciał - jej dokładność wg wielu źródeł sięga 98%. Metoda ta polega na przesyłaniu fal elektromagnetycznych przez organizm. Sprawdza się zainfekowanie organizmu przez bakterię, co ważne podczas takiego badania można też wykryć inne gatunki bakterii. Często zarażeniu bakterią borelii towarzyszą tzw. koinfekcje – do krwi dostają się również inne bakterie - takie jak Mykoplazma - niemożliwa do usunięcia przez antybiotyki (stwierdzana u 70% zarażonych), Chlamydia, Anaplazma, Babeszjoza, Bartonella, Toksoplazma, Yersinia i kilka innych. Badanie biorezonansem jest bezinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne a ponadto dające bardzo wysoką wykrywalność.
W gabinecie MEDI-LYME w Gliwicach oferujemy badanie metodą biorezonansu komórkowego z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu 3D NLS o dobrej dokładności.