Migrena
Jest to przewlekła choroba neurologiczna, która może bardzo utrudnić życie. Często pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Najbardziej charakterystycznym i dotkliwym objawem migreny są: jednostronny, pulsujący ból głowy przy jednoczesnej nadwrażliwości na dźwięki, światło czy zapachy, z towarzyszeniem nudności lub wymiotów.
Szacuje się, że na migrenę może cierpieć nawet do 20% społeczeństwa. Oznacza to, że jest ona poważnym i bardzo powszechnym problemem zdrowotnym. Może zaburzyć normalne funkcjonowanie, a w ciężkich przypadkach potrafi całkowicie wykluczyć z normalnego życia. Zdarza się, że migrena powoduje ból, z którym trudno sobie poradzić nawet zażywając silne środki przeciwbólowe. Istnieją głównie farmakologiczne środki prewencyjne oraz przeciwbólowe, ale raz na zawsze wyleczyć migreny nie można co stanowi poważne wyzwanie dla medycyny. Jednym ze sposobów walki z migrena może być stosowane w naszym gabinecie certyfikowane urządzenie medyczne do leczenia bólu.
Nie każdy ból głowy to migrena, od innych bólów głowy odróżnia ją kilka cech:
- ból ma charakter napadowy, jest określany jako tętniący,
- zazwyczaj ból migrenowy zaczyna się jednostronnie,
- ból migrenowy jest silny i występuje przewlekle,
- napady bólu mogą trwać od 4 nawet do 72 godzin,
- ból może pojawić się cyklach kilkunastominutowych lub trwać nieprzerwanie parę godzin,
- napady bólu migrenowego są nawracające, w zależności od pacjenta przerwy pomiędzy atakami mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy,
- ból migrenowy, jest na tyle dokuczliwy, że ogranicza codzienna aktywność życiową chorego,
Migrena jest schorzeniem, na które cierpi większa ilość kobiet niż mężczyzn. Ta różnica rośnie zwłaszcza po okresie dojrzewania. Najczęściej na tą chorobę zapadają osoby w średnim wieku, niemniej przypadłość ta występuje również u dzieci. Na występowanie migreny skarży się 4-5% ogółu chłopców i dziewcząt do 12 roku życia, zdarza się, że w tej grupie migrena mylona jest z napięciowym bólem głowy. Po tym czasie zachorowalność na migrenę znacznie rośnie,dotyczy to przede wszystkim dziewczęta i kobiety. Najczęściej migrena pojawia się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, a u około 90% chorych pierwsze symptomy objawiają się przed 40 rokiem życia. W większości przypadków choroba trwa całe życie z okresami zaostrzeń i remisji. Notowane są przypadki, że choroba ustępuje w czasie ciąży.
U chorych występuje kilka podstawowych, różniących się od siebie rodzajów migreny, między innymi są to:
Migrena z aurą.
Charakteryzują ją krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe poprzedzające atak bólu. Opisywane są jako jasne plamki przesłaniające widok, jaskrawe zygzaki czy rozmycie kształtów przedmiotów, aureola światła otaczająca ludzi, kształty pojawiające się w polu widzenia itp. Aura może pojawić się też w postaci zaburzenia czucia, odrętwienia, niedowładu lub zaburzeń mowy. Migrena z aurą stanowi około 25% wszystkich przypadków migreny.Migrena bez aury.
Nazywana jest również migrena klasyczną, w tym przypadku nie ma symptomów które występują przed migreną z aurą a ból pojawia się dość gwałtownie. Podczas migreny bez aury u chorego występuje przynajmniej 5 napadów bólowych, które spełniają następujące kryteria:- Ból głowy ma charakter napadowy, napad trwa nie krócej niż 4 godziny i nie dłużej niż 72 godziny. U osób poniżej 15 roku życia napad choroby trwa przynajmniej 1 godzinę.
- Charakteryzuje się występowaniem silnego bólu tylko w obrębie jednej połowy głowy.
- Uczucie bólu jest niezwykle uciążliwe i określane przez chorych jako pulsujące.
- Często towarzyszą im nudności i wymioty, po których ból często ustępuje.
- U pacjentów z tego typu migreną występuje również nadwrażliwość na światło lub/i dźwięk.
- Ból uniemożliwia zwykłe, codzienne funkcjonowanie chorego a jego objawy nasilają się podczas normalnej aktywności fizycznej.
- Szacuje się, iż migrena bez aury występuje u 75 % chorych. Do tego typu migreny zaliczana jest również migrena miesiączkowa powiązana z z cyklem menstruacyjnym.
Migrena oczna, nazywana również siatkówkową.
Typ choroby, w którym intensywny ból głowy powoduje krótkotrwałą utratę wzroku w jednym oku. Zdarza się dość rzadko, a ból najczęściej ustępuje po około godzinie.Migrena okoporaźna.
Ten typ migreny występuje niezwykle rzadko. Od migreny ocznej odróżnia się tymczasowymi zaburzeniami ruchów gałek ocznych. Ból jest bardzo silny i na tyle uciążliwy, że pacjenci najczęściej wymagają konsultacji medycznej oraz przyjmowania odpowiednich leków.Oprócz wyżej wymienionych rodzajów migreny występują także migrena dziecięca, powikłana i prawdopodobna.
Przyczyny migreny
Bóle migrenowe mogą być spowodowane przez wiele czynników, niemniej przyczyny migreny nie są jeszcze dokładnie poznane. Wiadomo jednak na pewno, że jest to choroba dziedziczna. Udowodniono, że jednymi z najważniejszych czynników wywołujących napady migreny są: stres, zmęczenie i nadmierny wysiłek zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Niestety zdarza się, że migrena pojawia się również wtedy, gdy po intensywnym stresie próbujemy szybko się zrelaksować. Oprócz tego jednym z częściej występujących czynników są wahania hormonalne. Zostało potwierdzone, że zaburzenia układu endokrynologicznego mają wpływ na zwiększenie częstotliwości występowania migrenowych bólów głowy. Innymi bodźcami wywołującymi ataki migreny mogą być: zbyt krótki lub zbyt długi sen, gwałtowne zmiany pogody, pobyt na dużych wysokościach, głód, palenie tytoniu i zbyt intensywne światło.Jeśli zauważyliście, że wasze objawy pokrywają się z opisanymi przez nas charakterystycznymi cechami migreny, nie czekajcie, migrena sama nie minie. Dzięki terapiom przeciwbólowym oferowanym w gabinecie Medi-lyme w Gliwicach macie szanse na okiełznanie bólu.