Konchowanie uszu / świecowanie uszu
Konchowanie uszu to zabieg odprężający i przyjemny. Jest to ciekawa metoda terapeutyczna o wieloletniej tradycji. Znana była już w czasach starożytnych plemion indiańskich obu Ameryk. Opisy terapii przy użyciu świec znaleziono także w pismach starożytnych Greków, a podobne metody stosowane były również w starożytnym Egipcie, Indiach i Chinach. Do Europy wiedza ta przywędrowała wraz z Indianami Hopi z plemienia Pueblo.

Zabieg konchowania uszu polega na umieszczeniu w małżowinie usznej palącej się konchy wytworzonej z naturalnych włókien bawełnianych oraz wosku pszczelego z dodatkiem olejków eterycznych. Podczas jej spalania powstaje tzw. efekt komina, który w kanale usznym wytwarza podciśnienie, co powoduje wydostawanie się osadów i zanieczyszczeń na zewnątrz. Podciśnienie to reguluje również ciśnienie zatok i błony bębenkowej. Proces spalania konchy wytwarza także ciśnienie krążące (tzw. prąd ciśnienia), które dostarcza do wnętrza ucha uspakajające ciepło oraz opary olejków i ziół. Dostarczone ciepło stymuluje obwodowe ciśnienie krwi w chorym miejscu, wzmocnienie systemu immunologicznego oraz zwiększenie częstości krążenia limfatycznego. Stymuluje ono również punkty energetyczne ucha, dzięki czemu następuje prawidłowy obieg energii nawet w mało dostępnych częściach układu słuchowego. Pobudzenie punktów akupunkturowych, znajdujących się na małżowinie usznej, dodatkowo zapewnia efekt odprężenia całego ciała.
Korzyści z zabiegów konchowania uszu:
- łagodne usuwanie woskowiny;
- wzmocnienie układu immunologicznego chorego obszaru;
- usunięcie szumów i dzwonienia w uszach;
- udrożnienie węzłów chłonnych;
- stymulacja krążenia limfy;
- wyostrzenie zmysłów – węchu, smaku i słuchu;
- pobudzenie procesów metabolicznych i odporności całego organizmu;
- leczenie uszu, stanów zapalnych zatok, zapalenia krtani, astmy oskrzelowej i kataru;
- zmniejszenie lub usunięcie migrenowych bóli głowy;
- likwidacja stresu, nadpobudliwości;
- złagodzenie uderzeń gorąca w okresie menopauzy;
- regulacja problemów trawiennych (na tle psychosomatycznym);
- wzmocnienie i oczyszczenie aury.

- brak błony bębenkowej lub jej perforacja czy pęknięcie;
- ostry stan zapalny ucha z wysiękiem ropnym;
- uczulenie na produkty pszczele;
- zdiagnozowany nowotwór tarczycy, okolic szyi lub głowy.
Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie przechłodzić uszu, dlatego należy je zabezpieczyć zatyczkami z waty lub stoperami. Przez 24 godziny po zabiegu pacjent nie może moczyć głowy.
Konchowanie powinno być wykonywane najpierw na jednym uchu, a zaraz później na drugim, nawet jeśli zmiany chorobowe u pacjenta występują tylko w jednym. Do każdego z uszu używa się jedną konchę. Aby osiągnąć długotrwałe efekty zabiegi należy powtarzać w cyklach nieparzystych np. 3- czy 11-krotnych z 1-4-dniowa przerwą.
Przy drobnych dolegliwościach, takich jak katar, chory często odczuwa poprawę już po pierwszym zabiegu. Terapia nie powinna jednak być przerywana, gdyż efekt musi być utrwalony. Schorzenia przewlekłe wymagają wielokrotnych powtórzeń cyklu (7 razy i więcej – ilość zależy od stopnia poprawy).
Gabinet Medi-lyme poleca zabiegi konchowania uszu.