Fibromialgia


Nazwa „fibromialgia” pochodzi od łacińskiego słowa fibra (włókno) i greckich słów myo (mięsień) i algos (ból), stąd termin ten dosłownie oznacza „ból mięśni i włóknistych tkanek łącznych”. Fibromialgia związana jest więc z uogólnioną dolegliwością bólową mięśni, więzadeł i powięzi. Ze względu na brak specyficznych parametrów jest stosunkowo rzadko rozpoznawalnym w Polsce problemem zdrowotnym.

Fibromialgia to przewlekła choroba, która charakteryzuje się rozległym bólem mięśni, tkanek miękkich, stawów i kości oraz występowaniem na ciele obszarów o dużej wrażliwości, gdzie nawet delikatny dotyk powoduje ból, są to tak zwane punkty tkliwe. Fibromialgia może dawać wiele różnorodnych objawów. Najważniejszym z nich jest przewlekły „ból całego ciała”. Początkowo może on być ograniczony do jednego miejsca czy okolicy, z czasem staje się bardziej ogólny, obejmujący stawy i mięśnie w całym organizmie. Typowym objawem jest ból kręgosłupa (części lędźwiowej lub szyjnej) oraz dużych stawów (barków, bioder, kolan). Chorzy odczuwają kłucie, szarpanie lub palenie mięśni, często też zgłaszają sztywność ciała i opuchliznę stawów. Dolegliwości są bardziej nasilone rano oraz przy wykonywaniu jednostajnej czynności, jak np. siedzenie przy komputerze czy monotonna praca fizyczna. Charakterystyczne jest osłabienie mięśni, które zniechęca do aktywności fizycznej.

Inne możliwe objawy fibromialgii to:


Punkty tkliwe mogą występować w różnych miejscach na ciele. Najczęściej są to:
Objawy schorzenia są subiektywne, co oznacza, że nie można ich określić ani zmierzyć za pomocą testów i badań. Nie istnieje jedna przyczyna, dlatego fibromialgia często jest błędnie diagnozowana. Zdarzają się też lekarze, którzy nie wierzą w istnienie tej choroby i uważają, że pacjenci po prostu symulują. Pacjent, który czuje się nierozumiany może popaść w depresję. Nie mówiąc już o pogorszeniu się ogólnego stanu zdrowia. Brak leków przeciwbólowych może utrudnić normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Fibromialgia jest związana z nieprawidłowym odczuwaniem bólu, nie do końca wyjaśniono mechanizm tego zjawiska, najbardziej prawdopodobna wydaje się nieprawidłowa interpretacja lub nadmierna pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. Reakcje takie mogą być spowodowane brakiem równowagi chemicznej w mózgu. Ponieważ obszar mózgu, gdzie odbywa się odczytywanie bodźców bólowych, reguluje też inne funkcje organizmu, takie jak sen, odporność czy reakcja na stres, może to tłumaczyć towarzyszące bólowi inne objawy choroby. Lekarze nie znają odpowiedzi na pytanie, co powoduje fibromialgię. Wśród czynników prawdopodobnie wywołujących chorobę wymienia się: depresję, przebyte infekcje, stres, czynniki genetyczne, przewlekłe zmęczenie, zespół jelita drażliwego czy zaburzenia snu, lub doznane urazy. Najwięcej chorych stanowi grupa kobiet między 30 a 60 rokiem życia. Na schorzenie nie ma jednego lekarstwa, wobec tego leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów, zmianie stylu życia oraz alternatywnych metodach. W związku z tym, że fibromialgia jest przewlekła, osoba ze zdiagnozowaną chorobą doświadcza jej symptomów do końca życia.

Terapie przeciwbólowe certyfikowanym urządzeniem medycznym oferowane w gabinecie Medi-Lyme w Gliwicach mogą pomóc w zwalczaniu jej objawów.