Ból oraz ból przewlekły
Praktycznie każdy z nas od czasu do czasu odczuwa ból. Może się zdarzyć, że boli głowa po stresującym wydarzeniu, brzuch przy zatruciu lub złamana ręka.
Tak zwany ból ostry, który odczuwa większość ludzi najczęściej zaczyna się nagle i trwa dość krótko. Jest mniej lub bardziej intensywny, ale nie na tyle by na trwałe upośledzać nasze codzienne funkcjonowanie. Złamana ręka czy noga powoduje, że nie można wykonywać wielu czynności ale taki okres trwa stosunkowo krótko. Zazwyczaj znana jest przyczyna bólu albo przynajmniej można się jej domyślać. Takiego rodzaju ból jest naszym sprzymierzeńcem ale tylko wtedy gdy informuje o uszkodzeniach, jest on nieodłącznym elementem życia człowieka. Gdyby nie to odczucie organizm mógłby ulec uszkodzeniu a brak wiedzy o takim fakcie mógł by być opłakany w skutkach.
Niestety nie każdy ból mija, czasami ulgi doznajemy tylko na chwilę, a ciągły ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból przewlekły zwany też chronicznym czy długotrwałym, bo o takim jest mowa, to ból który jest z nami ciągle, nie jest on tylko objawem choroby ale chorobą sama w sobie. Jest przeszkodą praktycznie we wszystkich czynnościach które wykonujemy. Osoba z bólem przewlekłym często ma problemy w pracy, wykonywaniem obowiązków, zadbaniem o siebie, swoich bliskich czy dom. Ból długotrwały przestaje być jedynie problemem natury fizycznej, a dla osoby chorej staje się również wyzwaniem psychicznym. Może być przyczyną rozkojarzenia, bezsenności, chronicznego zmęczenia, depresji a nawet pojawienia się myśli samobójczych. Dlatego ból przewlekły został uznany za chorobę którą według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy jak najszybciej leczyć.
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn bólu przewlekłego wymienia się:
- zmiany zwyrodnieniowe stawów
- choroby reumatyczne
- nowotwory
- migrenę
- zapalne
- choroby jelit
- neuralgie
- stany po przebytych urazach czy zabiegach chirurgicznych
- endometrioza
- fibromialgia
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- zespół przewlekłego zmęczenia
- borelioza
- nadwyrężenia mięśni czy ścięgien
PPrzyczyny wymienione wyżej są zaledwie kilkoma przykładami schorzeń, które mogą być odpowiedzialne za ból przewlekły, w praktyce istnieje jednak znacznie więcej jednostek chorobowych które skutkować mogą ciągłym odczuwaniem bólu o różnej intensywności.
Zdarzyć się może sytuacja, gdy nie daje się odnaleźć źródła dolegliwości - w takim przypadku można mówić o pierwotnym bólu przewlekłym. Jest to sytuacja gdy głównym problemem pacjenta jest ból i nie udaje się wykryć żadnych anomalii, które mogły by odpowiadać za jego występowanie.
Należy pamiętać, że ból chroniczny nie musi dokuczać bez przerwy, czasem pojawia się codziennie na kilka godzin lub występuje kilka razy w tygodniu czy miesiącu niemniej zawsze pogarsza jakość życia.
Istnieją różne rodzaje bólu przewlekłego. Wydawałoby się, że ból przewlekły to po prostu odczuwanie bólu, jednak jeden rodzaj bólu przewlekłego nie jest równy innemu, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tej przypadłości. Można przytoczyć tutaj wcześniej wspominany pierwotny ból przewlekły, którego przyczyn - nawet pomimo wykonania wielu przeróżnych badań diagnostycznych - nie udaje się odnaleźć.
Innymi wyróżnianymi rodzajami bólu przewlekłego są:
- ból przewlekły towarzyszący chorobom nowotworowym
- pourazowy ból przewlekły
- przewlekły ból neuropatyczny
- przewlekły ból głowy
- przewlekły ból trzewny
- przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy
Podstawowym objawem bólu przewlekłego są oczywiście dolegliwości bólowe, jednak różni pacjenci, którzy zmagają się teoretycznie z tym samym problemem - czyli z nieustającym przez dłuższy czas bólem - mogą się skarżyć na jego odmienne rodzaje.
Przykładowo ból trzewny pacjenci mogą lokalizować w ściśle określonym miejscu ciała ale zdarza się również, że ból ma charakter rozlany i chory nie jest w stanie określić, gdzie jest jego źródło. W przypadku bólu neuropatycznego chorzy mogą skarżyć się na odczuwanie takich dolegliwości, jak np. uczucie pieczenia, kłucia czy uczucia przypominające przechodzenie przez ciało prądu elektrycznego.
Ból przewlekły miewa również odmienne natężenie u różnych osób. Jedni pacjenci zmagają się z problemami bólowymi tak naprawdę przez cały czas, a u innych okresy, kiedy czują ból przeplatają się z chwilami, kiedy go nie odczuwają w ogóle.
Nie wolno godzić się na cierpienie, dlatego gabinet Medi-lyme w Gliwicach oferuje leczenie bólu. Zabiegi wykonywane są certyfikowanym urządzeniem medycznym i mogą pomóc nawet w trudnych przypadkach.