Aurikuloterapia czyli akupunktura ucha jako metoda diagnostyczna i terapeutyczna


Aurikuloterapia ucha stosowana jest zarówno do diagnozowania, jak i terapii. W diagnostyce zwraca się uwagę na kształt, wielkość, symetryczność, kolor ucha, grubość i jakość jego skóry, czy też pojawiające się na nim zgrubienia i załamania. Akupunkturę ucha można stosować oddzielnie, a także w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi, m.in. z terapią polem elektromagnetycznym, masażem, akupresurą, dietetyką czy ziołami.

Akupunktura ucha może być stosowana w takich przypadkach jak:

Aurikuloterapia – rys historyczny.

Historia aurikuloterapii - akupunktury ucha - sięga starożytnych Chin. Pierwsze opisy tej metody znajdują się w licznych dziełach medycyny chińskiej z IV stulecia p.n.e. Ucho opisane jest jako miejsce, w którym spotykają się wszystkie kanały energetyczne organizmu ludzkiego. Powodowało to, że organ ucha był wykorzystywany do diagnozowania i celów terapeutycznych. Metoda ta wykonywana była także w Egipcie, Grecji i Rzymie 400 lat p.n.e. W wielu schorzeniach stymulowanie uszu zalecane było również przez Hipokratesa i Galena.
Obecnie jest stosowana na całym świecie w leczeniu zaburzeń nastroju, nerwicach, depresji, otyłości, bólu, przewlekłej sztywności stawów, uzależnieniach i wielu innych schorzeniach.

Małżowina uszna

Do diagnostyki jak i terapii wykorzystywana jest cała powierzchnia małżowiny usznej. Na uchu znajduje się ponad 200 punktów akupunkturowych. Każdy z nich związany jest z narządami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jest to jedyne miejsce na ciele człowieka o takim zagęszczeniu punktów akupunkturowych.
Wszystkie narządy wewnętrzne w ciele człowieka są unerwione przez nerw błędny. Odgałęzienia tego nerwu znajdują się tylko we wnętrzu ciała oraz na uchu, nie ma ich nigdzie indziej na skórze. Daje to możliwość leczenia wszystkich narządów wewnętrznych poprzez oddziaływanie na małżowinę uszną. Znajdując odpowiednie punkty biologicznie aktywne na uchu, ściśle powiązane z narządami i odpowiednimi częściami ciała, nakłuwamy lub przyklejamy plasterki na przedniej lub tylnej stronie organu. Można w ten sposób aktywować odpowiednie narządy naszego organizmu przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie.

Liczba punktów wybieranych do jednego zabiegu zależy od stanu chorego i zwykle jest to 1 do 6 punktów na ucho.

Igła, a może magnes lub nasiono Vaccari?

W dawnych czasach punkty na uchu stymulowane były nie tylko przy pomocy igieł, ale także moksowania, skrwawiania, przyklejania nasion i ich uciskania. W takiej formie przetrwało to do dziś. Wykorzystywane są wszystkie te metody, dodatkowo można wesprzeć je elektrostymulacją.
Ogromną zaletą akupunktury ucha jest możliwość włączenie pacjenta w proces terapeutyczny i to bez użycia igieł. Zamiast igieł w wybranych punktach umieszcza się magnesy lub nasiona Vaccari.
Najczęściej jednak stosujemy gotowe plasterki z magnesami (magnetoterapia) lub ziarenkami Vacarii, które zakłada się na okres od kilku dni do 2 tygodni, a pacjent sam kilka razy dziennie stymuluje te punkty poprzez ucisk.

Po nakłuciu punktów igłami należy je pozostawić w uchu ok. 20 – 30 min, czasem dłużej. Gdy zakładamy plasterki z magnesami lub Vaccari pacjent po założeniu może od razu udać się do domu.

Istnieją również przeciwwskazania stosowania akupunktury ucha. Są to:


Należy pamiętać, że na małej powierzchni ucha punkt akupunkturowy zajmuje mniej niż 1 mm, dlatego zlokalizowanie go jest trudne i wymaga szczegółowej wiedzy oraz praktyki. Aurikuloterapię powinien wykonywać terapeuta, dlatego zachęcamy Państwa do wizyty w gabinecie Medi-Lyme, gdzie profesjonalny personel przybliży Państwu tę metodę oraz przeprowadzi terapię.